Author Topic: 2017 British Columbia Provincial Rivers Fly Fishing Championship: Princeton, BC  (Read 14562 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Todd Oishi

  • Administrator
  • 5 Star Member
  • *****
  • Posts: 6035
  • Maple Ridge, B.C., Canada
    • View Profile
    • North American Loch-Style Fly Fishing Championship

Dates: July 8 & 9, 2017.
Location: Princeton, British Columbia.
Competition Water: Similkameen River near Princeton.
Eligible Fish Species: Whitefish, Cutthroat, and Rainbow Trout.
No Fishing Period: All competition beats are closed to fishing as of 6:00am on July 4, 2017.
Practice Area: Competitors can practice upstream of the A&W, and the areas at and downstream of the Highway 3 bridge, which is located approximately 11 miles east of Bromley Rock.
BCCFFL Competition Status: 900 point scale for the British Columbia Competitive Fly Fishing League.
FFC Competition Status: Level 2 - 650 point scale for the Fly Fishing Canada's National Ranking Points.
Scoring System: 1 point per fish (all fish will be scored as 30cm, which is the average size based on past comps on this venue).
Maximum Number of Participants: 30 competitors/6 teams maximum.
Maximum Number of Competitors/Teams: 30 competitors/6 teams or 25 competitors/5 teams
Number of Competitors per Groups: Logistics require that there must be 6 competitors per group (this is a 5-man team event).
Individuals will be assembled to form a team of 5 competitors or can be recruited by any teams that are short a team member(s).
* Participants and volunteers are required to wear CSA Approved Personal Flotation Devices (PFDs) and eye protection at all times.

Trout Unlimited Involvement:
This event will serve as a work project for our newly-formed Southwestern British Columbia Chapter of Trout Unlimited Canada, with a river cleanup, youth involvement, and the gathering of fish data for regional biologists being the project. All volunteers will be required to sign the Trout Unlimited Workday Sign-in Form during the Competitors' Meeting, which is being held at 7:30am on July 8th in the A&W parking lot. The Workday Sign-in Form ensures that all of the participants and members are covered under Trout Unlimited's liability insurance and provides the Southwestern British Columbia Chapter of Trout Unlimited Canada with permission to use photos taken at this event for promotional purposes.

REGISTRATION PROCESS:
Entry Fee: $10.00 (Entry fees help to cover the cost of medals and trophy fund for the B.C. Competitive Fly Fishing League).
Registration Process:
- Priority will be given to competitors on an individual basis, with members of the B.C. Competitive Fly Fishing League being given first priority, as well as competitors with NRPs (as per FFC’s requirements).
- Registration for the general public will be opened on a first come, first served basis if there are any vacant spots.
- This is a team event with 5-man teams being given priority during the registration process.

COMPETITION DETAILS:
Maximum number of competitors: 30
Maximum number of teams: 6
Maximum number of competitors per team: 5
Number of groups: 5
Number of competitors per group: 6
Maximum number of beats: 10
Number of competitors sharing each beat: 3

OTHER DETAILS:
This is a competitor controlled event with sessions consisting of 2 hours fishing time per session.
Competitors will fish 2 beats per session.
60 minutes of fishing on each beat.
20 Minutes of fishing time in each third of each beat (A.K.A. beat-third).
3 sessions on Day One (AM, Noon, and PM).
2 sessions on Day Two (AM and Noon)
5 sessions in total.
All 30 competitors will fish all 10 beats at some point during championship.
Beat Divisions: Beats are divided into 3 sections (A.K.A. beat-thirds)
Competitors rotate to the section downstream of their location within the beat.
Competitors in the bottom section rotate to the top section of the beat.
Competitor positioning within beats: 3 competitors per beat (see schedule for details).
Competitor Rotation: 20 minute spent fishing within each beat-third.

FISH RECORDING: Each and every fish, as well as the time, must be recorded by the competitor that caught the fish (on their own scorecard) immediately following its release. Recording multiple fish at the same time is not permitted.

AWARDS and RESULTS:
Individual and team results will be recorded.
Medals will be awarded to the top 3 teams and top 3 individuals.
Individual results will be included on the BCCFFL Leader Board (900 point scale).Individual results will be submitted to FFC for inclusion in their NRP (650 point scale).



LIST OF REGISTERED TEAMS AND INDIVIDUALS (Maximum of 6 Teams/30 competitors):

1. TEAM CORMORANT:
Todd Oishi                 
Mike Oishi
Chris Puchniak
Rob Stroud
Madoka Myers

2. KING FISHER WHITE:
John Wilkinson
Mike Learmonth
Brian Danilkiwiez
Colette Stroud
Kevin Cucheron

3. KING FISHER BLUE:
Martin Payne
Callum Learmonth
Jack Arnot
Bobby Danilkiwiez
Gord Dykstra

4. TROOT LEGENDS:    
Matt Dirksen           
Evan Paterson
Mack Harmston
Norm Godding
Istvan Kereszturi

5. TROUT BUMS:     
David Heine
Marc Feldberg
Peter Morrison
Ricky Ozmar
Lance Lakusta

6. TEAM INDI:
Paul Davidson       
Bill Sawchuk
Taylor Culver
Jason Doucette
Brian Hamanishi

WAITING LIST (individuals looking to join a team):


Please send an email to Todd Oishi in order to register for this event: info@innovativeflyfisher.com


THE DRAW
Please note that a draw for Group Letters for the members of each team will be performed in the parking lot of the A&W at the competitors meeting at 7:00am on July 8th. Competitors will stay in their assigned group for all 5 sessions.

Once the competitors know their Letter Group, the 6 competitors in each group will be divided into 2 groups that consist of 3 competitors. A draw will be performed at the Competitor Meeting on both days to determine the groupings for each Letter Group.

COMPETITOR GROUPINGS:
Day One: Competitors in the same Letter Group will draw to see if they will be fishing as: A1 or A2; B1 or B2; C1 or C2: D1 or D2; E1 or E2.

Day Two: Competitors in the same Letter Group will draw to see if they will be fishing as: A1 or A2; B1 or B2; C1 or C2: D1 or D2; E1 or E2.

Carpooling to the beats will be arranged as soon as the competitors have identified their Group Letters and Numbers. The 3 competitors in each half of their group will carpool and stay together for that entire day.

--------

THE ROTATION
The following format for the rotation for this event has been created in order to ensure that all 30 competitors will fish all 10 beats at some point in time during this championship, which is the ideal and most effective way to ensure that there is an equal opportunity for all teams and individuals (everyone fishes the top producing beats as well as the lower producing beats).

There will be 6 competitors assigned to each Letter Group. With each Letter Group fishing on 2 beats for a combined total of 2 hours (1 hour per beat). 3 competitors will fish on 1 of the paired beats and the other 3 in their Letter Group will fish on the other beat.

Competitors will relocate and to the other beat in their pairing after 1 hour. This will ensure that all 6 competitors in each Letter Group will fish the exact same waters during each of the 2 hour sessions.

There is a 30 minute allowance for competitors to relocate to the other beat, which should be more than sufficient given the rotation that is being used for this championship and the close proximity of the beats that have been selected for the beat pairings.

Competitors are required to get off the water and relocate to their next beat in a timely fashion, and must adhere to the start and stop times on the schedule for this championship.



BEAT PAIRINGS:
Beat Number & Name   / Beat Number & Name / Distance between Beats
SECTOR 1: 1. Ball Diamond            /  3.  Rainbow Alley                 (6.2 km) 
SECTOR 2: 2. Gold Pan                  /  5.  Gravel Bar Run               (5.4 km ) 
SECTOR 3: 4. Dewdney Park          /  8.  V.W. Beat                      (11.2 km ) 
SECTOR 4: 6. Boulder Run             / 10. Upper Bromley                (6.9 km )   
SECTOR 5: 7. Square Tip Island     /  9.  90 Degree Bend               (2.1km )   


GROUP ROTATIONS ON DAY ONE:

GROUP A:
1. David Heine             A1
2. Chris Puchniak         A1   (Driver) ✓
3. Jason Doucette        A1
------------------------------
4. Kevin Cucheron        A2   (Driver) ✓
5. Callum Learmonth    A2
6. Evan Paterson          A2

GROUP B:
1. Ricky Ozmar            B1
2. Rob Stroud              B1    (Driver) ✓
3. Jack Arnot               B1
------------------------------
4. Brian Danilkiewicz    B2    (Driver) ✓
5. Istvan Kereszturi      B2
6. Bill Sawchuk            B2

GROUP C:              
1. Martin Payne            C1    (Driver) ✓
2. Norm Godding          C1
3. Colette Stroud          C1
------------------------------
4. Paul Davidson           C2
5. Mark Feldberg           C2
6. Todd Oishi                C2   (Driver) ✓     

GROUP D:
1. John Wilkinson          D1
2. Peter Morrison          D1    (Driver) ✓
3. Bobby Danilkiewicz   D1
------------------------------
4. Taylor Culver            D2
5. Madoka Myers           D2    (Driver) ✓
6. Mack Harmston          D2

GROUP E:
1. Mike Learmonth         E1
2. Lance Lakusta            E1    (Driver needed) ??
3. Matt Dirksen              E1               
------------------------------
4. Mike Oishi                  E2
5. Brian Hamanishi          E2    (Driver) ✓
6. Gord Dykstra              E2


Session One:
Beat 1.     Beat 2.    Beat 3.     Beat 4.   Beat 5.     Beat 6.    Beat 7.    Beat 8.      Beat 9.      Beat 10.
   A1.          B1.          A2.           C1.         B2.          D1.         E1.          C2.            E2.            D2.           
   A2.          B2.          A1.           C2.         B1.          D2.         E2.          C1.            E1.            D1.         

(Group E uses Lower HWY#3 Bridge when moving from 90 Degree/Square Tip Island to Upper Bromley/Boulder Run)

Session Two:
Beat 1.     Beat 2.    Beat 3.     Beat 4.   Beat 5.     Beat 6.    Beat 7.    Beat 8.      Beat 9.      Beat 10.
   B1.          C1.          B2.           D1.         C2.          E1.         A1.          D2.            A2.            E2.           
   B2.          C2.          B1.           D2.         C1.          E2.         A2.          D1.            A1.            E1.         

(Group A uses Lower HWY#3 Bridge when moving from 90 Degree/Square Tip Island to Upper Bromley/Boulder Run)

Session Three:
Beat 1.     Beat 2.    Beat 3.     Beat 4.   Beat 5.     Beat 6.    Beat 7.    Beat 8.      Beat 9.      Beat 10.
   C1.          D1.          C2.           E1.         D2.          A1.         B1.          E2.            B2.            A2.           
   C2.          D2.          C1.           E2.         D1.          A2.         B2.          E1.            B1.            A1.         

GROUP ROTATIONS ON DAY TWO:

GROUP A:
1. Evan Paterson           A1
2. Chris Puchniak          A1   (Driver) ✓
3. Jason Doucette         A1
------------------------------
4. David Heine              A2
5. Callum Learmonth     A2
6. Kevin Cucheron         A2   (Driver) ✓

GROUP B:
1. Ricky Ozmar            B1
2. Rob Stroud              B1    (Driver) ✓
3. Bill Sawchuk            B1
------------------------------
4. Istvan Kereszturi      B2
5. Brian Danilkiewicz     B2    (Driver) ✓
6. Jack Arnot                B2

GROUP C:              
1. Martin Payne            C1     (Driver) ✓
2. Colette Stroud          C1
3. Paul Davidson           C1
------------------------------
4. Mark Feldberg           C2
5. Norm Godding           C2   
6. Todd Oishi                 C2    (Driver) ✓

GROUP D:
1. John Wilkinson           D1    (Driver) ✓
2. Taylor Culver             D1
3. Mack Harmston          D1
------------------------------
4. Bobby Danilkiewicz    D2
5. Madoka Myers           D2   (Driver) ✓
6. Peter Morrison           D2

GROUP E:
1. Mike Learmonth         E1
2. Lance Lakusta           E1   
3. Brian Hamanishi         E1   (Driver) ✓         
------------------------------
4. Gord Dykstra             E2
5. Mike Oishi                  E2   (Driver using Bill's truck) ✓
6. Matt Dirksen               E2 

Session Four:
Beat 1.     Beat 2.    Beat 3.     Beat 4.   Beat 5.     Beat 6.    Beat 7.    Beat 8.      Beat 9.      Beat 10.
   D1.          E1.          D2.           A1.         E2.          B1.         C1.          A2.            C2.            B2.           
   D2.          E2.          D1.           A2.         E1.          B2.         C2.          A1.            C1.            B1.         

(Group C uses Lower HWY#3 Bridge when moving from 90 Degree/Square Tip Island to Upper Bromley/Boulder Run)

Session Five:
Beat 1.     Beat 2.    Beat 3.     Beat 4.   Beat 5.     Beat 6.    Beat 7.    Beat 8.      Beat 9.      Beat 10.
   E1.          A1.          E2.           B1.         A2.          C1.         D1.          B2.            D2.            C2.           
   E2.          A2.          E1.           B2.         A1.          C2.         D2.          B1.            D1.            C1.         
           
     




                              THE SCHEDULE FOR THE 2017 BCPRFFC:

DAY ONE - SATURDAY, JULY 8TH:

7:00am Competitors' Meeting and "The Draw" will be held at A&W Restaurant Parking Lot in Princeton

---------------------------------------------------------
Carpooling to Beats for the start of Session One
---------------------------------------------------------

Session One: 8:30am – 11:00am (fishing 2 river beats)

8:30am – 9:30am: Session One (first beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 1 – 1st choice
Competitors 2 – 2nd choice
Competitors 3 – 3rd choice
(Rotate beat thirds every 20 minutes)

---------------------------------------------------------------------------
Relocate to next Beat: 9:30am – 10:00am (30 minute allowance)                
---------------------------------------------------------------------------

10:00am – 11:00am: Session One (second beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 2 – 1st choice
Competitors 3 – 2nd choice
Competitors 1 – 3rd choice
(Rotate beat thirds every 20 minutes)

---------------------------------------------------------------------------
11:00am – 11:30am  - Lunch and relocation to next Beat  (30 minutes)
---------------------------------------------------------------------------

Session Two: 11:30am – 2:00pm (fishing on 2 river beats)

11:30pm – 12:30pm: Session Two (third beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 3 – 1st choice
Competitors 1 – 2nd choice
Competitors 2 – 3rd choice
(rotate beat thirds every 20 minutes)         

---------------------------------------------------------------------------
Relocate to next Beat: 12:30pm – 1:00pm (30 minute allowance)       
---------------------------------------------------------------------------
     
1:00pm – 2:00pm: Session Two (fourth beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 1 – 1st choice
Competitors 2 – 2nd choice
Competitors 3 – 3rd choice
(rotate beat thirds every 20 minutes)       

---------------------------------------------------------------------------
Relocate to next Beat: 2:00pm – 2:30pm (30 minute allowance)               
---------------------------------------------------------------------------

Session Three: 2:30pm – 5:00pm (fishing on 2 river beats)

2:30pm – 3:30pm: Session Three (fifth beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 2 – 1st choice
Competitors 3 – 2nd choice
Competitors 1 – 3rd choice
(Rotate beat thirds every 20 minutes)

---------------------------------------------------------------------------
Relocate to next Beat 3:30pm – 4:00pm  (30 minute allowance)
---------------------------------------------------------------------------

4:00pm – 5:00pm: Session Three (sixth beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 3 – 1st choice
Competitors 1 – 2nd choice
Competitors 2 – 3rd choice
(rotate beat thirds every 20 minutes)         

5:30pm: Competitors' Meeting at A&W parking lot (ALL SCORECARDS MUST BE HANDED IN TO TODD OISHI)...

6:30pm: Dinner, drinks, and socializing at the Vermilion Fork Restaurant (157 Vermilion Avenue Princeton BC)


---------------------------------------------------------------------------------



DAY TWO - SUNDAY, JULY 9TH:

7:00am Competitors' Meeting and "The Draw" will be held at A&W Restaurant Parking Lot in Princeton

---------------------------------------------------------------
Carpooling to Beats for the start of Session Four
---------------------------------------------------------------

Session Four: 8:30am – 11:00am (fishing 2 river beats)

8:30am – 9:30am: Session Four (seventh beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 1 – 1st choice
Competitors 2 – 2nd choice
Competitors 3 – 3rd choice
(Rotate beat thirds every 20 minutes)

---------------------------------------------------------------------------
Relocate to next Beat: 9:30am – 10:00am (30 minute allowance)              
---------------------------------------------------------------------------

10:00am – 11:00am: Session Four (eighth beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 2 – 1st choice
Competitors 3 – 2nd choice
Competitors 1 – 3rd choice
(Rotate beat thirds every 20 minutes)

---------------------------------------------------------------------------
11:00am – 11:30am  - Lunch and relocation to next Beat  (30 minutes)
---------------------------------------------------------------------------

Session Five: 11:30am – 2:00pm (fishing on 2 river beats)

11:30am – 12:30pm: Session Five (ninth beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 3 – 1st choice
Competitors 1 – 2nd choice
Competitors 2 – 3rd choice
(rotate beat thirds every 20 minutes)         

---------------------------------------------------------------------------
Relocate to next Beat: 12:30pm – 1:00pm (30 minute allowance)     
---------------------------------------------------------------------------
     
1:00pm – 2:00pm: Session Five (tenth beat)     
Beat third positioning for all groups are as follows:
Competitors 1 – 1st choice
Competitors 2 – 2nd choice
Competitors 3 – 3rd choice
(rotate beat thirds every 20 minutes)   
   
---------------------------------------------------------------------------
2:30pm: Competitors' Meeting at A&W parking lot...
---------------------------------------------------------------------------

3:00pm: Results and awards ceremonies

3:30pm Carpooling for home...







 
« Last Edit: July 06, 2017, 03:01:38 PM by Todd Oishi »
For me, the quality of a trout is not measured in inches or pounds, but rather by the journey and circumstances that allowed our paths to cross...

Andy Larkin

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 465
  • Vancouver Island, B.C., Canada
    • View Profile
Sign me up!

Brian Danilkiewicz

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 196
    • View Profile
Sign me up
Team Kingfisher

John Wilkinson

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 926
  • Abbotsford BC
    • View Profile
some fun in the sun! No big thunder storm this time please ;D

Johnnylucksack
****** The Fish Whisperer ******

Mike Learmonth

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 562
    • View Profile
Yuuuuuuuuup!
(Most likely Jr too)
Team Kingfisher member

Chris Puchniak

  • Administrator
  • 5 Star Member
  • *****
  • Posts: 3504
  • Cloverdale, BC, Canada
    • View Profile
    • Skookum's Fly Box
Looking like a good event at a good time of the year!
I will fish anywhere and find beauty in it.

Don't be a Pessimist. Don't be an Optimist.  Be a Realist and change when you need to.

Kevin Cucheron

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 360
  • BCCFFL Organizer
    • View Profile
Sign me up please
Team Kingfisher member

If someone says you fish too much, stop talking to them. You don't need that kind of negativity in your life.

John Wilkinson

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 926
  • Abbotsford BC
    • View Profile
Can we go back to that restaurant so I can wait an hour for them to cook my breast of Sparrow!?  ;D ;D ;D

Johnnynibble
****** The Fish Whisperer ******

Kevin Cucheron

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 360
  • BCCFFL Organizer
    • View Profile
Can we go back to that restaurant so I can wait an hour for them to cook my breast of Sparrow!?  ;D ;D ;D

Johnnynibble

Don't you know it was haute cuisine 😂😂
Does that chicken come in adult size as well!!

 I like the fact that they put themselves in the weeds by not making our food orders as we came in.
« Last Edit: December 14, 2016, 01:38:41 PM by Kevin Cucheron »
Team Kingfisher member

If someone says you fish too much, stop talking to them. You don't need that kind of negativity in your life.

Jason Doucette

  • Fly Fishing Canada Member
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
    • Alberta Competitive Fly Fishing
Please add me to the list.

Claude Cipelletti

  • Fly Fishing Canada Member
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 237
  • A.K.A. troutseeker
    • View Profile
Put me in coach!

Brian Danilkiewicz

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 196
    • View Profile
Add Bobby Danilkiewicz
Team Kingfisher

Jason Doucette

  • Fly Fishing Canada Member
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
    • Alberta Competitive Fly Fishing
Hello,

I noticed I was put on the waiting list. I am not a BC league member but do have NRP status.

As per the statement below League members and NRP competitors will be given priority.

Priority will be given to competitors on an individual basis, with members of the B.C. Competitive Fly Fishing League being given first priority, as well as competitors with NRPs (as per FFC’s requirements).



Was this an oversight? Please and thanks.

Todd Oishi

  • Administrator
  • 5 Star Member
  • *****
  • Posts: 6035
  • Maple Ridge, B.C., Canada
    • View Profile
    • North American Loch-Style Fly Fishing Championship
Hello,

I noticed I was put on the waiting list. I am not a BC league member but do have NRP status.

As per the statement below League members and NRP competitors will be given priority.

Priority will be given to competitors on an individual basis, with members of the B.C. Competitive Fly Fishing League being given first priority, as well as competitors with NRPs (as per FFC’s requirements).



Was this an oversight? Please and thanks.

Hi Jason,

I've added your name to the waiting list, as this is a team event, so the League's teams will know that you're available in the event that they're searching for a competitor to complete their roster. I'm not sure if it was an oversight on their part, but I didn't see your name on FFC's NRP list.

The competition is almost 7 months away, and I'm sure that there'll be some changes in the teams' rosters, so stay tuned...
For me, the quality of a trout is not measured in inches or pounds, but rather by the journey and circumstances that allowed our paths to cross...

John Wilkinson

  • Canadian Youth National Fly Fishing Team Assistant Coach
  • 5 Star Member
  • *
  • Posts: 926
  • Abbotsford BC
    • View Profile
Should be fun, looking forward to it

JohnnyKF
« Last Edit: March 27, 2017, 02:45:29 PM by John Wilkinson »
****** The Fish Whisperer ******